Może się zdarzyć, że chcesz nadać swojemu mieszkaniu nowy, orzeźwiający wygląd, a może dlatego, że ściany wyglądają trochę gorzej przez zużycie i nadszedł czas, abyś wykonał prace konserwacyjne. Cokolwiek by to nie było, jeśli chodzi o malowanie ścian, możesz to zrobić samodzielnie lub zatrudnić pomoc.
Jeśli jesteś gotowy na wyzwanie, oto jak samodzielnie pomalować pomalowaną ścianę.
Przygotuj obszar i zdrap starą farbę
Ten pierwszy krok ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia wymarzonego wyglądu. Nie ma sensu nakładać świeżej warstwy farby na ściany tylko po to, aby pomalować całą istniejącą dekorację. Zawsze oczyść teren i usuń wszystkie meble i urządzenia.
Następnie wyłóż podłogi gazetami lub płóciennym prześcieradłem dla ochrony. W przypadku gniazd zasilania i innych rzeczy, których nie można usunąć, zaklej je taśmą, aby zapobiec rozpryskiwaniu się farby.
Choć może to być kuszące, NIE maluj starej farby. Tak, to żmudny proces, ale wart zachodu. Zrób to raz a dobrze.
Tak więc, jeśli nie było to jasne: nie maluj łuszczącej się starej farby! Jeśli masz łuszczącą się ścianę, podnieś skrobak i usuń łuszczące się kawałki, bez względu na to, ile czasu to zajmie. Zapobiegnie to łuszczeniu się nowszych warstw farby.
Wypełnij otwory i pęknięcia
Malowanie starych ścian ma do siebie to, że prócz zdrapywania starej farby powinieneś wypełnić dziury i pęknięcia w ścianie. Zapewnia to gładką, spójną powierzchnię dla nowej warstwy farby. Za pomocą szpachli lub skrobaczki załatasz wszelkie widoczne dziury i pęknięcia. Głębsze otwory mogą wymagać wypełnienia więcej niż jeden raz.
Na koniec przeszlifuj wypełnione obszary na płasko, aby umożliwić równomierne nałożenie nowej powłoki malarskiej.
Po przeszlifowaniu ścian pamiętaj aby odkurzyć gruz. Dobrze jest też przetrzeć ściany szmatką i odrobiną detergentu. Powtórz proces wycierania czystą wodą. Usuwa to tłuszcz i brud ze ścian oraz ułatwia malowanie.
Użyj podkładu
Jeśli malujesz ciemniejszą ścianę jaśniejszym kolorem, użyj podkładu.
Podkład to cienka warstwa farby, która dobrze zachowuje kolory. Pokrycie ciemnej ściany może wymagać kilku warstw farby. Użycie gruntu jest bardziej opłacalne niż natychmiastowe pokrycie ściany jasną farbą. Jeśli po wyschnięciu pierwszej warstwy gruntu nadal widzisz oryginalny kolor ściany, nałóż kolejną warstwę podkładu.
Na końcu poczekaj aż wszystkie warstwy wyschną i gotowe!
Najnowsze komentarze